TIRRA-NNEGH

Nugelda

New Member
Nekki gigh lejdid gh usmel-ad (ce site), ufigh gis kigan n id'risen (textes) fulkinin micc tirra lli s ttyaran hati ur ughdent acku:
Gh tcelh'it ur a ittili /e/ gh tiggri n wawal.
Ur illa /o/is ka ittili imesli (son) izuren gh tesga.
Han "kh" ar ittyara /x/, "ch" ar ittyara /c/helli.
Ula "ou" ar nettara s /u/.
Ghaya as righ ad zzwuregh adraw-inu.
 
azul nnk a nugelda
nnk ar gig tsutr-gh atgt aslmad nnh gh unmugar ad
d ar tsutr-gh gh ayt-matn-gh ad srusn isqsiten ngh-d atn akan.
 
awa ttiqen at, sawl at awal negh, lli agh-d felen imarawen d ayt zikk. Hann tawusna tamazight nettat a gigh iskern ghaylli nga: imazighen.

Ixssa y agh ad nemmagh, negg-n tuggas ad nall awal igg bab n iwaliwen.

tiqqen a tarwa n umazigh asi at ssiàr, tgem zund iDudan n yan ufus. yan nnun ad ur ifl yan. a hann tamunt illa gis ufulki bahra iggutn...

hak awenin, hayya t agh
 
Igh nenna Sawlat hati iga ya wawal, ur ibd'i acku, gh tseftit (conjugaison), "at" iga ghar tiggwri n umyag (verbe):
SAWEL
Sawel!
Sawlagh!
Sawlatagh!
Sawlemtagh!
Sawlat!
Sawlemt!

GGAWER
Ggawer!
Ggawragh!
Ggawratagh
Ggawremtagh!
Ggawrat!
Ggawremt!
Micc llan waddaden (lh'alat) gh bet't'un iwaliwen, a tent-nemnad gh imedyaten-ad:
FK
Fk!
Fkagh! (donnons!) Fk-agh! (donne-nous!)
Fkatagh! (donnons! (masc.)) Fkat-agh! (Donnez-nous!)
Fkemtagh! (donnons! (fém.) Fkemt-agh! (donnez-nous!)
Fkat!
Fkemt!
 
Back
Top